29 grudnia, 2023

„Seniorska samopomoc i animacja lokalna” – tak brzmi tytuł projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Dobry Kierunek.

Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu aktywności wolontaryjnej i działań samopomocowych w środowisku seniorów poprzez wdrożenie metody animacji lokalnej oraz wsparcia koleżeńskiego w utworzonych klubach animacyjnych na obszarach wiejskich lub wiejsko-miejskich woj. śląskiego wśród 50 odbiorców zadania w okresie 01.04-29.12.2023

W ramach projektu zaplanowane zostały następujące formy wsparcia: zajęcia z wolontariatu i samopomocy, wizyty studyjne pozwalające poznać jedną z metod animacji lokalnej, warsztaty terapii poprzez kulturę, wyjazdowe warsztaty edukacyjne, funkcjonowanie klubów animacyjnych, realizacja inicjatyw promujących wolontariat, realizacja spotkań sieciujących oraz spotkanie ewaluacyjne.

Realizacja projektu pozwoli wyrównywać szanse równego dostępu do wsparcia samopomocowego i aktywizowania środowiska osób starszych poprzez działania animacyjne, zwłaszcza z uwagi na fakt niskiego poziomu kompetencji społecznych większości osób w wieku +60. Ponadto nastąpi wzmocnienie kompetencji osobistych, edukacyjnych i społecznych, co zwiększy otwartość seniorów i im umożliwi skuteczne świadczenie działań aktywizujących rówieśników (np. w ramach pomocy sąsiedzkiej, wparcia podczas izolacji lub w czasie choroby, aktywnych form spędzania czasu wolnego), także i w innych obszarach wymagających wsparcia.

Projekt został sfinansowany ze środków MRiPS w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025 (edycja 2023).